מה חדש‏ > ‏

"מבצע דיונה"

פורסם: 5 בינו׳ 2018, 2:17 על ידי: marius@rabinyavne.org   [ עודכן 5 בינו׳ 2018, 2:18 ]
ביום שבת האחרון , יצאו קבוצת תלמידות מבית ספר "רבין" לטיול בדיונות תחת הכותרת "מבצע ניקיון". הכל התחיל בעקבות שיעור שפה רגיל בבית הספר עם מחנכת הכתה ורכזת המדעים-  ספירית רוטמן , בו התבקשו תלמידי הכיתה להתנסות בכתיבת מכתב רשמי.


נושא המכתב היה פנייה לראש העיר בדבר שמירת הסביבה הטבעית ביבנה תוך כדי תהליכי הפיתוח המואצים בעיר בשל ריבוי התושבים. משימת הכתיבה שהתחילה בתרגול לימודי התגלגלה מהר מאוד לעשייה אקטיבית של תלמידות מהכיתה שהחליטו לעשות מעשה ולקחת את הנושא "צעד אחד קדימה".


נויה, אחת התלמידות, שיתפה בכיתה את חבריה בחוויה האישית שלה מהביקור האחרון שלה בדיונה עם משפחתה. היא סיפרה שנחשפה בדיונה לכמויות פסולת וזוהמה רבים, אשר פוגעים בנוף, בבעלי חיים ובצמחייה המקומית.

חוויה זו גרמה לתלמידי הכתה לעשות מעשה ולהפוך את תרגיל הכתיבה למכתב אמיתי שישלח לראש עיריית יבנה, בשם תלמידי הכיתה.חשוב היה לתלמידים לשקף ולשתף את ראש העיר, בדבר מצבה הסביבתי של הדיונה. התלמידים התחברו והזדהו מאוד עם תחושותיה של נויה והרגישו צורך עז לצאת לפעולה אקטיביסטית :

מבצע ניקיון בדיונה!


אביה של נויה,שנמצא ביבנה מילדותו ושגדל על הדיונות כילד ומכיר כל צעד ושעל בעיר, לקח את המשימה הזו והדריך את התלמידות במסלול הליכה, באיסוף הפסולת ובמשחקי חברה בדיונה.  

החוויות הרבות שצברו במהלך טיול השבת, שיכול היה להיראות כעוד טיול חברים רגיל, נתפס בעיניהן כשליחות חברתית וסביבתית כך שהתלוו לטיול ערכים רבים שלמדו התלמידות.


"למידה לא צריכה להישאר בתוך הכיתה" אמרה המורה ספירית, "הלמידה חייבת להיות רלוונטית וקשורה לחיי היומיום של התלמידים, כפי שנאמר בוועדות קיימות בינלאומיות: חשוב עולמי פעל מקומי".

התלמידות שהביאו עמן שקיות זבל גדולות אספו את הפסולת הרבה שהיתה פזורה בדיונה ולאחר מכן נשארו לרוץ ולהתגלגל במורד הדיונה - הפעם בסביבה נקייה!


אורי, אבא של נויה, סיכם את הטיול בהושעה שנשלחה לכל המשתתפות: "מקווה שנהניתם למרות שזה היום הראשון שלי כמדריך… תמשיכו לדאוג לסביבה ולשמור על הניקיון, והכי חשוב שאתן צריכות לזכור שאתן קבוצה וחשוב לשמור על חברות טובה ביניכן תמשיכו לעסוק בעיקר ולא בטפל".


Comments