מה חדש‏ > ‏

הצגת "חכמי חלם" מצטייני תיאטרון כתות ו' וג'

פורסם: 17 בפבר׳ 2018, 9:07 על ידי: marius@rabinyavne.org
מי לא מכיר את הסיפור על 'חכמי החלם'? אנשים  שגרו לפני שנים רבות בעיר אוסטרופלי שבפולין, אנשים שהיו ידועים בהתחכמותם הגדולה. סיפור זה מעורר לעיתים תהיות, האם היו אלה אנשים טפשים? האם היו חכמים? האם היה זה מיתוס? יצירה ספרותית? או שמא מעשיות אלה התרחשו במציאות?

במקרה של מצטייני תיאטרון הלומדים בבית הספר 'ירוק ע"ש רבין' התשובה לכך איננה חשובה כלל! מה שחשוב ועיקר הוא שאצל תלמידי רבין המעשייה היא מציאות חיה! כמה מתלמידי כיתות ג' ו-ו' המוכשרים הפכו בתקופה האחרונה, במסגרת שיעורי התיאטרון, לאנשים מאוד מתוחכמים וענו לשם 'חכמי חלם'.
 
תלמידי כיתה ו' בבית-הספר 'רבין' ביבנה לומדים שעתיים בשבוע שיעורי תיאטרון. בחודש הנוכחי העלו תלמידים אלה בפני תלמידי בית הספר את המופע 'חכמי חלם', טקסט המבוסס על העיבוד הטלוויזיוני 'חלם בהלם'. בהצגה מרתקת ומשעשעת זו התלמידים מספרים וממחישים סיטואציות מתוך חייהם של יהודים שחיו בעיירה החסידית אוסטרופולי שבפולין. בהצגה זו משולבים אמצעים תיאטרליים כגון: תלבושות, תפאורה, אביזרים ומוסיקה. 

הצגה היא תוצר סופי עבור קהל צופים, אך למעשה היא משרטטת תהליך חווייתי המורה על התמדה, קשב, רגישות ואחריות גדולה מצד התלמידים. תהליך זה גיבש אצל התלמידים לא רק מיומניות בתחום הבמה, אלא גם יכולת התמודדות עם קונפליקטים פנימיים ועם אינטראקציות מורכבות בקבוצה.

ההצגה מספרת פרקים מן הפולקלור היהודי על העיר חלם שבפולין הידועה לכל כעיר של טיפשים. בעיר זו יהודים ישבו מאות בשנים, והכינויים חכמי חֶלֶם  מרמז לבריות שמעשיהן טיפשיים. לא ידוע מדוע דווקא חלם נבחרה לייצג "עיר של טיפשים". קיימת סברה כי הסיבה נעוצה במילה הפולנית "חולם", שפירושה "טיפש" . גרסה נוספת היא, כי חכמתם של יהודי חלם הי זו שיצרה את המונח . חכמי חלם היו באמת טפשים גדולים, אלא שהיה דרכם להתחכם ביותר, להעמיק עצות ולהרבות תחבולות משונות, על כן היו הם ומועצותיהם לשחוק וללעג תמיד ומעשי תחבולותיהם היו למשל בפי הבריות, ועד היום יֵאָמר לכסיל מתחכם: "פלוני מחכמי חלם!".
דמותו של הרשל'ה העני מאוסטרופולי שבפולין הוא אחת הדמויות של חכמי החלם הנוכחת בהצגה, הרשלה מוצג כמי שמצליח בסיוע חוש ההומור וחדות לשונו להתמודד עם עשירים גבירים ואנשים מפוקפקים בחצר החסידית.


Comments