מה חדש‏ > ‏

הגביע הנודד לגישור ולהתנהגות מיטבית בבית ספר הירוק ע"ש רבין

פורסם: 9 בדצמ׳ 2019, 22:20 על ידי: simona.n@rabinyavne.org   [ עודכן 9 בדצמ׳ 2019, 22:25 ]

בעיר יבנה מופעלת מזה כ 10 שנים התוכנית "גישור- דיאלוג אחר" בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים. התכנית הינה ביוזמה של ראש העיר, צבי גוב-ארי בשיתוף פעולה עם מנהל החינוךומטרתה להטמיע את שיח הגישור כחלק מהתהליך ליצירת אקלים חברתי מיטבי בבתי הספר בעיר.

בית ספר הירוק ע"ש רבין מפעיל את התוכנית זו השנה השמינית מתוך הזדהות עם תוכנית העיר ומתוך הכרה כי תוכנית גישור זו מסייעת רבות לתלמידי בית הספר בפתרון סכסוכים, בהתבוננות פנימית, בלקיחת אחריות אישית ובהעצמה אישית. לשם כך נבחרו כ 30 תלמידים מכיתות ה' המרכיבים את נבחרת הגישור של בית הספר. תלמידים אלו מסייעים לשאר תלמידי בית הספר לפתור סכסוכים בדרך של קיום שיח מגשר. 

השנה ריקי אור-לוי, רכזת הגישור, ביחד עם  אורלי חושן , רכזת אקלים מיטבי ובתמיכתה של מנהלת בית הספר, עינת פוטרמן, הרחיבו את התוכנית ובנו תוכנית מקיפה של התנהלות מיטבית בבית הספר בעת שגרה ולא רק בעת מחלוקת, וכך ניתן לגישור מקום נוסף בהתנהלות הכיתתית היום יומית.
בכל חודש, במהלך טקס קבלת ערך החודש, מחולק גביע גישור והתנהגות מיטבית לאחת הכיתות.  הכיתה הזוכה נבחרת לפי קריטריונים, הנשענים על ערך החודש בהתאם לשיח גישורי ולהתנהגות מיטבית. אחד הקריטריונים המרכזיים לדרוג הכיתה מתבצע באמצעות תלמידי נבחרת הגישור מכיתות ה' בהתאם להתנהלות התלמידים בהפסקות עם מתן משוב וחיזוק מיידי לתלמידים. בסיום כל חודש, הכיתה שזכתה מעבירה את הגביע לכיתה אחרת וכך לכל כיתות בית הספר יש הזדמנות שווה לזכות.

ראוי לציין כי מעמד זה מרגש ומביא גאווה הן לצוות החינוכי והן לתלמידים הזוכים.
ריקי אור-לוי: "הטמעה של תוכנית הגישור לא מסתכמת רק בפתרון סכסוכים אלא בהטמעה של ערכי יסוד שונים הנהוגים בין אדם לחברו, הטמעה זו תשפר את השיח ובהתאם את האקלים הבית ספרי ותקטין את כמות הקונפליקטים. לכן זה אך טבעי לתת דגש נוסף עם ההתמקדות בערכי מפתח הל"ב, המעודדים התנהגות מקדמת וחיובית". 

 
 


Comments