מה חדש‏ > ‏

חדר הנצחה לזכר יצחק רבין ז"ל

פורסם: 2 בנוב׳ 2017, 1:53 על ידי: marius@rabinyavne.org

במוצאי שבת י"ב בחשוון תשנ"ו, 4 בנובמבר 1995 ,בסיומה של עצרת תמיכה, נרצח ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין על ידי מתנקש יהודי. הרצח היכה בתדהמה את החברה הישראלית והטיל צל כבד על מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית.

יום השנה לציון רצח יצחק רבין הוא הזדמנות לדיון אודות דמותה של החברה הישראלית, על חשיבותן של מעורבות אזרחית וסולידריות ודיאלוג על הדרכים להתמודדות עם מחלוקות בחברה דמוקרטית. מדי שנה לקראת יום הזיכרון ליצחק רבין מקימה הסגנית השנייה, רות מדינה, "חדר הנצחה" לציון יום הזיכרון ליצחק רבין. בחדר ישנו מבחר של פעילויות, המוקדשות לנושאים ערכיים בעלי משמעויות הנוגעות למציאות חיינו. הפעילויות השונות נלמדות ע"י הצוות החינוכי וצעירים  המתנדבים לשנת שירות בבית הספר.

אנו מאמינים כי לרצח יצחק רבין חשיבות רבה להעברת המסר כי עלינו לחזק את ערך הסובלנות – הכבוד לאחר, לעמדותיו, לדעותיו, גם אם הן שונות מאוד משלי. דגש על הצורך להכיר את הדעות השונות של הזולת, להקשיב להן, לנסות ללמוד וגם אם בכל זאת לא מסכימים, להמשיך ולחפש את המשותף . לימוד זה נעשה באמצעות מוקדים שונים בחדר ובאמצעות כרזה שעיצבה הילה שפר-חזן. 

מעצבת הכרזה תיארה את מה שהביא אותה לעצב את הכרזה הנוכחית: ״בכרזה שעיצבתי מגן הדוד מסמל את ישראל, והמבוך שבתוכו מסמל את ריבוי הדרכים האפשריות לפתרון של בעיה. כמו בכל מסע - אין רק שביל אחד, דרך אחת המובילה אל היעד, יש דרכים רבות להגיע למטרה. כל אחת מהדרכים הללו משקפת דרך חיים שונה, ואנו כולנו צריכים לזכור לכבד את השונה מאיתנו, להכיר אותו ואת עמדותיו ולזכור שאנחנו כולנו חלק משלם אחד ... חלק ממדינת ישראל, וגם אם נאבדים קצת במבוך – היעד משותף לכולנו – "אנחנו רוצים מדינת יהודים, מדינה ציונית, מדינה דמוקרטית, מדינה חזקה" בדיוק כפי שאמר יצחק רבין באחד מנאומיו״.

במהלך התקופה הקרובה תלמידי בית הספר בכל שכבות הגיל מתארחים בחדר רבין ועוסקים בפעילויות השונות. בכניסתם לחדר הם צופים בסרטון בנושא: תחנות מרכזיות בחייו של רבין, המייצגות ציוני דרך בהקמת המדינה. בנוסף, מקיימים דיונים שונים, מחזקים ערכים חשובים ומעשירים את ידיעותיהם.

 תלמידי כיתות א'-ב' עסקו בנושא דילמות ופתרון קונפליקטים באמצעות יצירות ספרותיות שונות, שהותאמו לשכבות הגיל הצעיר. תלמידי כיתות ג' -ד' עסקו בנושא סובלנות ותלמידי כיתות ה'-ו' עסקו בנושא אלימות והסתה ברשתות החברתיות. Comments